Hollywood Tabelası Hakkında 7 İlginç ve Şaşırtıcı Bilgi

tarafından
133
Hollywood Tabelası Hakkında 7 İlginç ve Şaşırtıcı Bilgi

Hollywood tabelası artık herkesin bildiği bir şeydir diye düşünüyorum. Sinema dünyasında bulunan, bulunmayan bir çok kişi Hollywood filmlerini bilir. Bu filmlerde bulunan isimlerin neredeyse hepsi dünya geneli üne sahip. Hollywood tabelası Los Angeles’ın Mount Lee tepesinde bulunmaktadır. Hollywood’ta yer alan bir çok Türk isim vardır. Bunları basında ise Kerem Bursin geliyor. Evet doğru hatırladınız. Ahtapot Köpekbalığı.

Neyse eski defterleri açmayalım. Konumuza dönersek burada buluşmamızın sebebi o meşhur Hollywood dünyasının bir o kadar da meşhur tabelası. Emin olun bu bilgiler arkadaş ortamında dönen muhabbetlerde sizi maksimum kültürlü gösterecektir. Bu kıyamı da unutmazsınız. O zaman işte Hollywood tabelası hakkında bilinmeyenler.

Hollywood Tabelası Hakkında İlginç Bilgiler !

1 – Hollywood İlk Adı Değildi…
hollywood tabelası nerede

Çoğu şey gibi Hollywood tabelası da ticari amaç ile yapıldı. İlk yapıldığında ise Hollywood değil, Hollywoodland yazıyordu. İnşaat tarihi ise 1923’e dayanıyor. 1970 yılında yapılan tadilat sonucunda sadece Hollywood şeklini alıyor.

2 – 1940’lı Yıllarda Ağır Deforme Oldu.

Üretiminden sorumlu olan şirket 40’lı yıllara gelindiğinde ağır hasarı fark edip şehre hediye ediyor. Sorumluluğu devralan Ticaret Odası tadilat sonucu 60 milyon kişinin canlı yayın bağlantısıyla katıldığı açılışta Hollywoodland yazılmasına rağmen Hollywood olarak bahsediyor. Bana kalırsa işin en ilginç tarafı 60 milyon kişilik sanal açılış. Bizim topraklarımıza daha yeni gelen bir nitelik. Üzücü .

3 – Tabelanın Asıl Kurtarıcısı Hugh Hefner.
hugh hefner

Tabelanın büyüklüğü ve ilk yapımında düşük maliyet için ucuz malzeme kullanılması sürekli hasar görmesini devamlı bakım gereksinimlerini ortaya koydu. Bunun için elini taşın altına koymaktan çekinmeyen Hugh Hefner ünlüleri ve zenginleri bağışta bulunmaya ikna ediyor. Ve çok yoğun ilgi gören bağış kampanyası Hollywood tabelasının bugünlere ulaşmasında büyük önem arz ediyor. Bir çok isim bağışta bulundu fakat hepsini hatırlamıyorum ama bağışta bulunanlara Hollywood 9 ekibi olarak biliniyor. Google’dan araştırın canım her şeyi benden beklemeyin.

4 – Tabelaya Yaklaşmak Suç.
hollywood tabelasından atlayan

Şehrin kültürel mirası olarak gösterilen tabela hareket sensörleri ve mikrofonlarla 7/24 takip altında. Kısacası tabelaya zarar vermeyi bırakın yaklaşmak bile mümkün değil. Ama aynı ülkede vahşi hayvanların korunması ve takibi için çipli kelepçe kullanılması israf olarak görülüyor. Yani aslında tek sorun maddiyat. Tabelanın sağladığı turist gelirleri hatrı sayılır miktarlar. Bu konuda ülkemizle gurur duymalıyız. Muhtemelen en hayvan sever ülke olduğumuzu düşünüyorum.

5 – Tabela Artık Kültürel Miras

1973 yılında artık Los Angeles kültürel miras listesine alındı ve devlet tarafından koruma altına alındı. Adamlar 50 yıllık tabelayı koruma altına alıyorlar. Gerçekten ilginç.

6 – Sadece Tabela Değil Çevresi de Koruma Altında

1940 yılında Howard Hughes ilerde buralar değerlenir diyerek 138 dönümlük arazi satın alıyor. Bina inşa edemeyince 12 milyon dolar harcayarak etraftaki arazileri de bünyesine dahil ediyor. Ve koruma alanı oluşturma amacına ulaşıyor. Yani adam bildiğiniz tabelaya aşık. Kendisinden başkası onun kadar tabelaya yaklaşamıyor. Ah be bizi böyle seven biri olur mu be ?

7 – Büyüleyici Boyama İşlemi

Tabelanın rengi sadece beyaz değil. Çünkü beyaz en yansıtıcı renk olmasına rağmen yetersiz kalıyor ve 2002 yılında yansıtıcı kullanılıyor. Tamı tamına 255 galon. Bilenleriniz vardır. 1 damacana 1 galon eder. Yani 255 damacana yansıtıcı kullanılıyor. Lütfen yorumlarınızı belirtmeyi unutmayın. Her şey gönlünüzce olsun.

İlginizi çekebilir : Gizemlerle Dolu Gerilim Komedi Dizisi mi? (Inside No. 9)

MRG Film Rulosu esenlikler diler…