Payitaht Abdülhamid: Oyuncuları ve Konusu

Payitaht Abdulhamid

Payitaht Abdulhamid

Selam kankalar. Bugün hem dizi dünyasını hem de tarih dünyasını alakadar bir diziden bahsedeceğiz. Belki de gelmiş geçmiş realist iddia edilen ama sürrealist olan bir dizi olan Payitaht Abdülhamid.

Payitaht Abdülhamid Konusu ve Oyuncu Kadrosu

Sürrealist bir dizi çünkü bir çok kez denk gelip 5-10 dakika izleyip gerçek dışı sahne görmüştüm. Sorun zaten gerçek dışı olması değil sorun gerçek diyerek satılması. Mesela Game Of Thrones kurgu bir tarih dizisidir. Bakın kurgu. Bu yüzden sadece izlemek için izlersiniz. Ama Payitaht Abdülhamid dizisinden sadece ufak bir örnek vermek istiyorum. Petrolün batı dünyasında artık yakıt olarak kullanılacağını öğrenen Sultan Abdülhamid demir yolu yaptırıp petrolü batılı ülkelere satmak istiyor. Fakat bunu fark eden İngiliz hükümeti Saraya elçi gönderir. Elçi Padişahı uyarmak ister fakat Abdülhamid elçiye tokat atar ve gönderir. Bu hiç yaşanmamıştır. Hatta mantıklı bile değildir.

Payitaht Abdülhamid Dizi Konusu Ne ?

1876 yılında tahta çıkan Sultan Abdülhamit Han’ın 33 yıllık mücadelesini ve Osmanlı İmparatorluğu’nun tekrardan var olma mücadelesini konu ediniyor.

Son zamanlarda ise ortalığı kasıp kavuran mevzulardan biri Abdülhamid’e suikast planlayan masonların Mehmet Akif Ersoy olma ihtimali. Peki bu ne kadar doğru ne kadar yanlış ben bir kanıya varamadım. Yani fifty fifty. Ben tüm materyalleri size sunayım, ardından taktir sizin. Öncelikle tarihle az çok ilgisi olan birisinin bile Abdülhamid ile Mehmet Akif’in birbirlerine saygısı olmadığını bilir. Hatta birbirlerine ağır hakaretler içeren şiirler yazarlarmış. Ve bu şiirlerde Mehmet Akif Abdülhamid’den bahsederken hep “Yıldızdaki Baykuş” lakabını kullanırmış. Zaten bu mason tartışmasının da kaynağı bu. Suikastı planlayan masonun sürekli Yıldızdaki Baykuş yakıştırmasını kullanıyordu. Bunu fark eden komplo teoriciler sayesinde bu kadar gündem oldu.

Hatta severek izlediğim Stolk kanalında da bu konu ile alakalı bir video vardı. Fakat bugün baktığımda video yoktu. Kendileri mi kaldırmış yoksa telif falan mı söz konusu bilmiyorum. Şimdi şöyle bir ihtimal var. Daha önceden gördüğümüz gibi Payitaht Abdülhamid dizisinin yapımcıları utanmasalar Tanrı ilan edecekler. Hatasız kul olmaz sözü sanki Abdülhamid için istisna bir durum mu? Bu yüzden Mehmet Akif’e karşı bir kinleri olabilir. Ama bunu söylemeye yüzleri yoktur. Bu yüzden bu tarz aptalca bir yol seçmiş olabilirler. Neden olmasın ? Zamanında çok görmedik mi ? Örneğin: Samanyolu TV. Unutuldu mu? Kürtleri dışlayan dizilerin reyting rekoru kırdığı fakat RTÜK abinin ses çıkarmadığı diziler unutuldu mu ?

Payitaht Abdülhamid Oyunları Kimler ?

Ama gerçekten de yapımcıların da dediği gibi sadece kuru gürültü olabilir. Yani amaç kara propaganda olabilir. Çünkü o zamanın masonları hakkında çokta bilgi yok. Yani gizli bir dil kullanmaları için o zamanlarda Abdülhamid için en çok söylenen lakap Yıldızdaki Baykuş tercih edilmiş olabilir. Yani kolaya kaçılmış yani tekrardan yanlış tarih anlatılmış olabilir.

Kısacası kankalar, iki ucu pislenmiş çubuk. Ya bu arkadaşlar Mehmet Akif Ersoy’a hak ettiği saygı duymuyorlar, ya da yanlış tarih anlatmaya devam ediyorlar. Şaşırdık mı?

Son olarak kankalar önemli ama klişe nasihatimi vereyim. Sakın ama sakın kulak duyma tarihi gerçek sanmayın. Dizilerde bu kategoriye dahil. Her ne kadar gerçek deseler de. Çünkü artık tarafsız TV kanalı yok. Amaç tarihi anlatmak değil amaç manipülasyon.

Bugün ne oldu peki hızlıca ondan da bahsedelim. Bugün yani 24 Ekimde dünyaya merhaba diyen usta isim Suna Pekuysal. Çoğumuz onu Keloğlan filmlerinden biliyor. Kendisine sağlıklı ve mutlu günler diliyorum.

İlginizi çekebilir : Hızlı ve Öfkeli 9: Çıkış Tarihi ve Oyuncuları

MRG Film Rulosu esenlikler diler…

Exit mobile version